Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility HISTÓRICO FICBUEU • FICBUEU
FESTIVAL INTERNACIONAL DE CINEMA DE BUEU | 11__24 SETEMBRO 2022

HISTÓRICO FICBUEU

EDICIÓNS ANTERIORES PROXECTANDO CURTAS DENDE 2008
ARQUIVO FICBUEU CURTAS E CURTAS E…

EDICIÓNS ANTERIORES

DENDE 2008

2021

Catálogo FICBUEU 2021 – 14ª edición

Vídeo resumo FICBUEU 2021

PALMARÉS:

Ánfora de ouro: ‘Stephanie’, de Leonardo Van Dijl.
Ánfora de prata: ‘Huntsville Station’, de Chris Filippone & Jamie Meltzer.
Premio do público: ‘Hysterical Girl’, de Kate Novack.
Premio R á mellor curtametraxe galega: ‘Homeless Home’, de Alberto Vázquez.
Premio Fundación Novas á mellor curtametraxe española: ‘Correspondencia’, de Dominga Sotomayor & Carla Simón.
Premio á mellor curtametraxe experimental: ‘Al motociclista no le cabe la felicidad en el traje’, de Gabriel Herrera.
Premio CREA á mellor dirección: Morad Mostafa por ‘What we don’t know about Mariam’.
Mellor guión: Christoph Lauenstein por ‘People in motion‘ (Alemaña).
Mellor actriz: Mia Skrbinac, Sarah Al Sa-leh & Mina Milovanović por ‘Sestre’.
Mellor actor: Graham Short por ‘Ned and me’.
Mellor fotografía: Parinee Buthrasri & Pom Bunsermvicha por ‘Lemongrass Girl’.
Mellor dirección artística: Sofia Vaso por ‘Bella’.
Mellor montaxe: Kalil Haddad, Sophy Romvari & Will Ross por ‘Still processing’.
Mellor son: Jean-Charles Bastion, Victor Praud, Hugo Rossi & Antoine Martin por ‘Dustin’.
Mellor música: ‘Dustin’, de Naïla Guiguet.
Mellor vestiario: Vita Mess por  ‘A holiday from mourning‘.
Mellor maquillaxe e peiteado: ‘A holiday from mourning‘ de Zara Dwinger.

PALMARÉS SECCIÓN ESCOLAS GALEGAS:

Educación Especial Infantil e Primaria: ‘Dona Landra no Río Revolto’, do CEIP Plurilingüe A Pedra (Bueu).
Educación Secundaria: ‘Monte Vivo’, do IES Félix Muriel (Rianxo).
Facultades e Escolas de imaxe: ‘O que queda de nós’, da Facultade de Ciencias Sociais e da Comunicación da Universidade de Vigo (Pontevedra).

PREMIO Á MELLOR CURTAMETRAXE DE ESCOLAS INTERNACIONAIS: ‘Hijaisuus’, de Saara Hakkarainen

2020

Catálogo FICBUEU 2020 – 13ª edición

Vídeo resumo FICBUEU 2020

PALMARÉS:

Ánfora de ouro: ‘Fleur de pavot’ (Francia/China) de Baer Xiao.
Ánfora de prata: ‘Olla’ (Francia) de Ariane Labed.
Premio do público: ‘The present’ (Palestina) de Farah Nabulsi.
Premio R á mellor curtametraxe galega: ‘Carne’ de Camila Kater.
Premio Fundación Novas á mellor curtametraxe española: ‘Ca nostra’ de Laia Foguet.
Premio á mellor curtametraxe experimental: ‘Genius loci’ (Francia) de Adrien Merigeau.
Premio CREA Asociación Galega de Profesionais da Dirección e Realización á mellor dirección: ‘Atkūrimas’ (Lituania) de Laurynas Bareiša.
Mellor guión: Maïté Sonnet por ‘Massacre’ (Francia).
Mellor actriz: Svetlana Barandich por ‘Anna’ (Ucraína/Reino Unido/Israel).
Mellor actor: Øyvind Brandtzæg por ‘The Manila Lover’ (Noruega/Filipinas).
Mellor fotografía: Noé Bach por ‘Fleur de pavot’.
Mellor dirección artística: Nikki Von Lindroth por ‘Något att minnas’ (Suecia).
Mellor montaxe: Marylou Vergez por ‘Massacre’.
Mellor son: Leandros Ntounis por ‘All the Fires the Fire’ (Grecia).
Mellor música: Hans Appelqvist por ‘Något att minnas’ (Suecia).
Mellor vestiario: Marine Peyraud por ‘Olla’. 
Mellor maquillaxe e peiteado: Sarah Pariset e Wilfried Pirrin por ‘The Van’ (Francia/Albania).

PALMARÉS SECCIÓN ESCOLAS GALEGAS:
Educación Especial Infantil e Primaria: ‘E o meu aniversario’ do CEIP Plurilingüe A Pedra
Educación Secundaria: ‘Vida Furtiva’ do IES Terra de Trasancos
Facultades e Escolas de imaxe: ‘Fermata’ da Facultade de Ciencias Sociais e da Comunicación da UVigo

PREMIO Á MELLOR CURTAMETRAXE DE ESCOLAS INTERNACIONAIS: ‘Avant notre heure’ de Chloé Terren da escola La Fémis (Francia).

2019

Catálogo FICBUEU 2019 – 12ª edición

Vídeo resumo FICBUEU 2019

PALMARÉS:

Ánfora de Ouro: ‘Cadoul de Craciun’ de Bogdan Mureșanu.
Ánfora de prata: ‘Lake of Happiness’ de Aliaksei Paluyan.
Premio do público: ‘Mémorable’ de Bruno Collet.
Premio R á mellor curtametraxe galega: ‘La noche’ de Martin Romero.
Premio Fundación Novas á mellor curtametraxe española: ‘592 metroz goiti’ de Maddi Barber
Mellor curtametraxe experimental: ‘Blue’ de Apichatpong Weerasethakul.
Premio CREA á mellor dirección: Jeremy Comte por ‘Fauve’.
Mellor guión: Bogdan Murenasu por ‘Cadoul de Craciun’.
Mellor actriz: Anastasiya Plyats por ‘Lake of Happiness’
Mellor actor: Adrian Vancica por ‘Cadoul de Craciun’.
Mellor fotografía: Nikola Ilic por ‘All inclusive’.
Mellor montaxe: Corina Schwingruber Ilic por ‘All inclusive’.
Mellor dirección artística: Anastasiya Plyats por ‘Lake of Happiness’.
Mellor son: Pedro Marinho & Thomas Rouvillain por ‘Agouro’.
Mellor música: Heidi Happy por ‘All inclusive’.
Mellor vestiario: Ruby Mathers por ‘Nursery Rhymes’.
Mellor maquillaxe e peiteado: ‘Nursery Rhymes’ de Tom Noakes.

PALMARÉS ESCOLAS GALEGAS:

Educación Especial Infantil e Primaria: ‘Maruxa e Pepiño’, CEIP Plurilingüe de Guillarei
Educación Secundaria: ‘O meu mellor inimigo’, IES Cacheiras
Facultades e Escolas de imaxe “ Pegaso 650” IES AUDIOVISUAL DE VIGO

2018

Catálogo FICBUEU 2018 – 11ª edición

Vídeo resumo FICBUEU 2018

PALMARÉS:

Ánfora de Ouro: ‘Fight on a swedish beach!!’, de Simon Vahlne.
Ánfora de Prata: ‘(Fool time) job’, de Gilles Cuvelier.
Premio R á mellor curtametraxe galega: ‘Matria’, de Álvaro Gago.
Premio do público: ‘Matria’, de Álvaro Gago.
Premio Fundación Novas á mellor curtametraxe española: ‘El vestit’, de David González.
Premio CREA á mellor dirección: Antoneta Alamat por ‘U plavetnilo’.
Mellor guión: Ali Asgari y Farnoosh Samadi por ‘Negah’.
Mellor actriz: Gracia Filipovic por ‘U plavetnillo’.
Mellor actor: Angélo Coutard por ‘Ce qui nous tient’.
Mellor fotografía: Chiang Chien porDxgal’.
Mellor dirección artística: Malin Gullstrand & Niki Lindroth von Bahr por ‘Min Börda’.
Mellor montaxe: Carlo Francisco Manatad por ‘Xiao cheng er yue’.
Mellor música: Hans Appelqvist por ‘Min Börda’.
Mellor son: Cheng Chou por ‘Dxgal’.
Mellor vestiario: Mia Andersson por ‘Skuggdjur’.
Mellor maquillaxe e peiteado: Eva Zar por ‘Wannabe’.

PALMARÉS SECCIÓN ESCOLAS GALEGAS:

Educación Especial Infantil e Primaria: “O segredo do bosque” CPI Cabo da Area
Educación Secundaria: “Efecto bolboreta” IES Macías o Namorado
Facultades e Escolas de imaxe e son “ Estatus” Facultade de ciencias Sociais e da Comunicación. Pontevedra.

2017

Catálogo FICBUEU 2017 – 10º aniversario

Vídeo resumo FICBUEU 2017

PALMARÉS:

Ánfora de Ouro: ‘Fox’, de Jacqueline Lentzou.
Ánfora de Prata: ‘RUAH’, de Flurin Giger.
Premio do público: ‘Timecode’, de Juanjo Giménez.
Mellor curtametraxe galega: ‘Néboa’, de Claudia Costafreda
Mellor curtametraxe española: ‘La disco resplandece’, de Chema García Ibarra.
Mellor dirección: Luz Olivares por ‘Wald der echos’.
Mellor guión: Alberto Taibo por ‘Leni K.’.
Mellor actriz: Nina Mazodier por ‘Un grand silence’.
Mellor actor: Amjad Prawej por ‘Disco Obu’.
Mención honorífica a mejor actor: Tin Vulovic por ‘Srečno, Orlo!’.
Mellor fotografía: Damien Dufresne por ‘La plague’.
Mellor dirección artística: Fabio Palmieri por ‘Irregulars’.
Mellor vestiario: Pooja Gurung & Sajan Thapa Magar por ‘Dadyaa’.
Mellor maquillaxe e peiteado: Just Philippot por ‘Ses souffles’.
Mellor son: Stefano Sabatini, Alessandro Bianchi & Giovanni Piccardi por ‘Valparaiso’.
Mellor montaxe: Albin Quentin por ‘Samedi’.
Mellor música: Rudi Pototschnig & “Krautschädl” por ‘Bier & Calippo’.

PALMARÉS SECCIÓN ESCOLAS GALEGAS:

Educación Especial Infantil e Primaria: ‘A chave para 6.000 presos’, do CEIP Torre-Illa (Illa de Arousa)
Educación Secundaria: ‘Cousas de vellos’, do IES Terra de Trasancos
Facultades e Escolas de imaxe e son: ‘Astral’, de Jorge Fernández (Universidade de Vigo)

2016

Catálogo FICBUEU 2016 – 9ª edición

Vídeo resumo FICBUEU 2016

PALMARÉS:

Ánfora de Ouro: ‘Piknik’, de Jure Pavlovic.
Ánfora de Prata: ‘Esel’, de Rafael Haider.
Premio do público: ‘Madam Black’, de Ivan Barge.
Mellor curtametraxe galega: ‘Eco’, de Xacio Baño.
Mención especial do xurado: ‘Ennemis intérieurs’
Mellor dirección: Maimouna Doucouré por ‘Maman(s)’.
Mellor guión: Tim Ellrich e Dominik Huber  por ‘Die Badewanne’.
Mellor actriz: Ingrid Burkhard por ‘Esel’.
Mellor actor: (ex aequo) Simon Jaritz, Rainer Wöss, Stefan Pohl por ‘Die Badewanne’.
Mellor fotografía: Lucie Ternisien e Maxence Lemonnier por ‘Fils du loup’.
Mellor dirección artística: Nina Gantz, Aoife Coigley, Paulina Rzeszowska  por ‘Edmond’.
Mellor vestiario: Vinyet Escobar e Laia Pajares por ‘El adiós’.
Mellor maquillaxe/peiteado: Sandrine Legrand por ‘Réplique’.
Mellor son: Rob Turner por ‘Edmond’.
Mellor montaxe: Felix Rehm por ‘Fils du loup’.
Mellor música: Raf Keunen por ‘Copain’.

PALMARÉS SECCIÓN ESCOLAS GALEGAS:

Mellor curtametraxe:  ‘Cabelos de Batalla’, do IES As Barxas

2015

Catálogo FICBUEU 2015 – 8ª edición

Vídeo resumo FICBUEU 2015

PALMARÉS:

Primeiro premio: ‘Nashorn im Galopp’ de Erik Schmitt
Segundo premio: ‘Dinola’ de Mariam Khatchvani
Premio do público: ‘El Corredor’ de José Luis Montesinos
Mellor curtametraxe galega: ‘Unary’ de Luís Avilés
Mellor dirección: Una Gunjak por ‘The Chicken’
Mellor guión: Mariam Khatchvani por ‘Dinola’
Mellor actriz: Julia Pointner por ‘Alles Wird Gut’
Mellor actor: Noomen Hamda por ‘Pére’
Mellor fotografía: Konstantin Esadze por ‘Dinola’
Mellor dirección artística: Erik Schmitt por ‘Nashorn im Galopp’
Mellor vestiario: Ketevan Kanlandadze por ‘Dinola’
Mellor maquillaxe e peiteado: Renae Williams & Lauren Bencomo por ‘Starman’
Mellor son: Raoul Brand por ‘The Chicken’
Mellor montaxe: Erik Schmitt & Steffen Hand por ‘Nashorn im Galopp’
Mellor música: Nils Frahm & David Nesselhauf por ‘Nashorn im Galopp’

2014

Catálogo FICBUEU 2014 – 7ª edición

Vídeo resumo FICBUEU 2014

PALMARÉS:

Primeiro premio: ‘La lampe au beurre de Yak’, de Hu Wei.
Segundo premio: ‘La fugue’, de Jean-Bernard Marlin.
Premio do público: ‘Meu amigo Nietzsche’, de Fáuston da Silva.
Mellor curtametraxe galega: ‘3-1=0’, de Juan Galiñanes.
Mellor dirección: Dénes Nagy por ‘Lágy esö’.
Mellor guión: Aly Muritiba e Marisa Merlo por ‘A fábrica’.
Mellor actriz: Stéphanie Caillol por ‘Au sol’.
Mellor actor: Dániel Keresztfalvi por ‘Lágy esö’.
Mellor fotografía: Tamás Dobos por ‘Lágy esö’.
Mellor dirección artística: Marc Riba por ‘Canis’.
Mellor vestiario: Juli Szlávik por ‘Lágy esö’.
Mellor maquillaxe e peiteado: Dana Roseanu por ‘Luminita’.
Mellor son: Marc Bech & Anna Solanas por ‘Canis’.
Mellor montaxe: Gaël Cabouat por ‘Au sol’.
Mellor música: Clémence Fabbricotti & Louis Rouah por ‘Argile’.

2013

Catálogo FICBUEU 2013 – 6ª edición

Vídeo resumo FICBUEU 2013

PALMARÉS:

Primeiro premio: ‘Jymjyrt’ de Nargiza Mamatkulova
Segundo premio: ‘En Dag am Fräien’ de Govinda van Maele
Premio do público: ‘Penny Dreadful’ de Shane Atkinson
Mellor curtametraxe galega: ‘O xigante’ de Luís da Matta Almeida & Julio Vanzeler
Mellor dirección: Nargiza Mamatkulova por ‘Jymjyrt’
Mellor guión: Hugo Chesnard por ‘La France qui se léve tot’
Mellor actriz: Oona Laurence por ‘Penny Dreadful’
Mellor actor: John Fournier por ‘Flow’
Mellor fotografía: Izat Abdraimov por ‘Jymjyrt’
Mellor dirección artística: Tuba Atac por ‘Sessiz/Bé deng’
Mellor vestiario: Gala Otenko & Daria Poshtenko por ‘Alcoholic’
Mellor maquillaxe e peiteado: Liliana Khoma por ‘Alcoholic’
Mellor son: Spartak Shulgin por ‘Jymjyrt’
Mellor montaxe: Jean Baptiste Beaudoin por ‘Rétention’
Mellor música: Pierre Caillet por ‘Edmond était un âne’

2012

Catálogo FICBUEU 2012 – 5ª edición

Vídeo resumo FICBUEU 2012

PALMARÉS:

Primeiro premio: ‘L’Accordeur’ de Olivier Treiner
Segundo premio: ‘Spiegelingen’ de Marinus Groothof
Premio do público: ‘Suiker’ de Jeroen Annokkeé
Mellor curta galega: ‘Anacos’ de Xacio Baño.
Mellor dirección: Alexei Mizin por ‘Closing in’
Mellor guión: Marcus Sauermann por ‘Der Kleine und das Biest’
Mellor actriz: Thu Ha Mai por ‘Hanoi-Warszawa’
Mellor actor: Kyo Chen Chong Wei por ‘Guang’
Mellor fotografía: Stefan Duscio por ‘Closing in’
Mellor dirección artística: Juan Pablo Zaramella por LUMINARIS
Mellor vestiario: Nicole de Werk por ‘Suiker’
Mellor maquillaxe e peiteado: Esther Quintas por ‘Anacos’
Mellor son: Jesús Espada, Lin Chang & Paco Piquero por ‘Aquel no era yo’
Mellor montaxe: Jean Baptiste Beaudoin & Magali Leonard por ‘L’Accordeur’
Mellor música: Max Richter por ‘Lá oú meurent les chiens’

2011

Catálogo FICBUEU 2011 – 4ª edición

Vídeo resumo FICBUEU 2011

PALMARÉS:

Primeiro premio: ‘Silent river’ de Anca Miruna Lazarescu
Segundo premio: ‘Esterhazy’ de Izabela Pluscinska
Premio do público: ‘Dúas letras’ de Eloy Varela
Mellor curtametraxe galega: ‘De qué se ríen las hienas’ de Javier Veiga
Mellor dirección: Anca Miruna Lazarescu por ‘Silent river’
Mellor guión: Izabela Pluscinska & Anna Jadowska por ‘Esterhazy’
Mellor actriz: Valentina Cottet por ‘Nena’
Mellor actor: (ex aequo) Cuzin Toma & Andi Vasluianu por ‘Silent river’
Mellor fotografía: Sofian El Fani por ‘Garagouz’
Mellor dirección artística: Agata Rojek por ‘Esterhazy’
Mellor vestiario: Chouchane Abello por ‘Le piano’
Mellor maquillaxe e peiteado: Ester Mann & Ani Hamel por ‘Le piano’
Mellor montaxe: Dan Olteanu por ‘Silent river’
Mellor son: Thorsten Bolzé & Attila Makai por ‘Silent river’
Mellor música: Antonio Remache por ‘Tres razones’

2010

Catálogo FICBUEU 2010 – 3ª edición

Vídeo resumo FICBUEU 2010

PALMARÉS:

Primeiro premio: ‘Pablo’ de Nely Reguera
Segundo premio: ‘Cannon beach’ de Manuel Calvo
Premio do público: ‘La historia de siempre’ de José Luis Montesinos
Mellor curtametraxe galega: ‘O soldadiño de chumbo’ de Virginia Curiá & Tomás Conde
Mellor dirección: Kristof Hoornaert por ‘Kaïn’
Mellor guión: Nely Reguera por ‘Pablo’
Mellor actriz: Laura de la Uz por ‘Los minutos, las horas’
Mellor actor: Pablo Derqui por ‘Pablo’
Mellor fotografía: Chaiyapreuk Chalermpornpanich por ‘Tapien rim klong’
Mellor dirección artística: Íñigo Navarro por ‘Yanindara’
Mellor vestiario: Julia Buckmiller & Bárbara Kloos por ‘Weightless’
Mellor maquillaxe e peiteado: David Ambit & Eva Fontenla por ‘Lo siento, te quiero’
Mellor montaxe: Vladimir Andonov por ‘Stanka se pribira vkashti’
Mellor son: Daniela Bassani & Stefano Grosso por ‘Rita’
Mellor música: Oliver Kracht por ‘Weightless’

2009

Catálogo FICBUEU 2009 – 2ª edición

PALMARÉS:

Primeiro premio: ‘Homeland’ de Juan de Dios Marfil
Segundo premio: ‘El tiempo prestado’ de David González
Mellor curtametraxe galega: ‘Por la mañana’ de Toño Chouza
Mención especial do xurado: ‘Love’ de Biel Mauri
Mellor dirección: David González por ‘El tiempo prestado’
Mellor guión: Sergio Barrejón & Nacho Vigalondo por ‘El encargado’
Mellor reparto: Bruno Bergonzini, Jordi Grácia, Clara Segura & Alena Villaronga por ‘Love’
Mellor fotografía: Jordi Hernández por ‘Love’
Mellor dirección artística: Ángel Boyano & Nino Morante por ‘Die Schneider Krankheit’
Mellor vestiario: Ariadna Paniagua por ‘Die Schneider Krankheit’
Mellor maquillaxe e peiteado: Isabel Avernheimer & Mayte González por ‘Die Schneider Krankheit’
Mellor son: Antonio Bejerano & Jonathan Darch por ‘Reacción’
Mellor montaxe: Isaac Berrokal por ‘Today is Sunday’
Mellor música: Juan de Dios Marfil por ‘Homeland’

2008

Catálogo FICBUEU 2008 – 1ª edición

PALMARÉS:

Mellor curtametraxe: ‘Save the world’ de David Casals-Roma
Premio do público: ‘Nenos que nunca existiron’ de David Valero
Mellor curtametraxe galega: ‘Leo’ de Fernando Cortizo
Premio especial do xurado: ‘O ataque dos robots de Nebulosa-5’ de Chema García.
Mellor director: David Casals-Roma por ‘Save the world’
Mellor guión: Luis Alejandro Berdejo por ‘For(r)est in the des(s)ert’
Mellor actriz: Myriam Espinoza por ‘Elena’
Mellor actor: Dani Casadellá por ‘Jingle bells’
Mellor fotografía: Enrique Vasalo por ‘Nenos que nunca existiron’
Mellor dirección artística: Miguel López & Elena Nájar por ‘Vila esquecida’.
Mellor vestiario: Jesús Lesta por ‘Cores’
Mellor maquillaxe e peiteado: Tamara Puertas & Silvia Carrasco por ‘Jingle bells’
Mellor son: José Luis Vázquez por ‘Nenos que nunca existiron’
Mellor montaxe: Michael Shark & Toby Robertson por ‘Save the world’
Mellor música: Jorge Alberto Sánchez por ‘Empty spaces’